Snad každý z nás zná ten obrázek dítěte, které se snaží vyfouknout z foukátka bublifuku, co největší bublinu. Množství a velikost těchto bublin je zanedbatelné v porovnání s těmi, se kterými se mohou lidé setkat v pražských ulicích v rámci pouliční produkce „bublinářů“. Některé kolemjdoucí létající bubliny pobaví, jiné nikoli. Skvrny na oblečení, zbytky saponátu na právě zakoupeném jídle či podrážděné oči těch nejmenších jim na oblibě příliš nepřidávají.
Ačkoli se na první pohled zdá vyfukování létajících bublin různých tvarů v ulicích metropole jako bezproblémová zábava, ve skutečnosti tomu tak není. Občané městské části Praha 1 i návštěvníci historického centra si na pouliční produkci „bublinářů“ stěžují již nějakou dobu a oprávněně.
Neuklizené saponáty znečišťují veřejná prostranství i budovy kolem. V první řadě je to neestetické a navíc to může být i nebezpečné: například může dojít k uklouznutí a zranění. Mimo jiné saponát dráždí oči a ohrožuje zejména malé děti v kočárcích. Místo příjemné procházky tak musí maminky chránit své děti před bublinami.
Na tento problém upozornil i radní pro bezpečnost a prevenci kriminality městské části Praha 1 JUDr. Ivan Solil, který vyzval Komisi pro bezpečnost a prevenci kriminality, aby se zasadila o důslednější postihování tohoto nešvaru. Znečišťování lze postihovat podle stávajícího zákona o přestupcích. Nyní je potřeba, aby na vzniklý problém více dozírali a řešili jej strážníci Městské policie Prahy 1.
Pokud ten, kdo produkci s bublinami provozuje, po sobě veřejné prostranství nevyčistí, po oznámení se proti němu vede přestupkové řízení pro porušení ustanovení §47 odst. 1 d) zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích, které se týká znečišťování veřejného prostranství.
Přestupek oznamuje příslušník městské či státní policie, a to i na podnět občanů. V samotném řízení se pak přihlíží především k formě a velikosti znečištění veřejného prostranství, zda došlo k dobrovolnému odstranění následků a podobně.
Foto: pixabay.com
Zdroj: MČ Praha 1
(ewe)
|